Ať žijeme ve městě nebo na venkově, můžeme své okolí uspořádat tak, aby nás posilovalo. S energií je to podobné jak s lidmi. Vstoupí tam, kde se jí to líbí. Proto bychom se měly starat z pohledu Feng-šuej nejprve o příjemný vzhled našeho vstupu do domu, aby pozitivní energie měla možnost vůbec do domu vstoupit.

Jak působí náš vchod, taková kvalita energie vstupuje do našeho domu. Pokud chce upadnout kousek fasády, dveře by potřebovaly zrenovovat, nezvoní zvonek nebo máme nepořádek u vchodu, bude mít pozitivní energie tendenci se takovému domu vyhnout. V bytových domech záleží také na hlavním vstupu, ale určitě doporučuji uzpůsobit vchod do svého bytu.

Zkusme se podívat na naše dveře a zamyslet se nad tím, zda je vchod příjemný, lákavý a jak na nás působí. Naprosto rozumím tomu, že uzpůsobit vchod může být nemalá investice. Může nám ale pomoci i pár malých rad a základních doporučení.

Jak tedy přivést energii do domu?

Jedním ze základních pravidel Feng-šuej je čistota a uspořádanost. Vchodové dveře i okolí domu by se mělo udržovat v čistotě, mělo by být dobře osvětleno a vchodové dveře funkční. Vrzající dveře i uvolněnou kliku je vhodné opravit.

Vchod by měl být světlý, dobře viditelný a lákat návštěvníka ke vstupu a nejlépe by měl být vidět i z dálky. Vhodné jsou dvě stejné dekorace po stranách vstupu. Nejčastěji to bývají kvetoucí i stálezelené rostliny, ale mohou zde být i lucerny, sošky, vázy. Tyto dekorace by nám neměly nijak bránit ve vstupu do domu.

Pokud je přístupová cesta k domu klikatá cesta, je to ideální stav, protože do našeho domu proudí energie pomalu. Přímou nebo rovnou přístupovou cestou k nám domů energie vletí příliš rychle, tím pádem i rychle z domu odejde. Zde jsou více než vhodné rostliny po stranách vchodu a rohožka přede dveřmi, protože energii zpomalí, zbrzdí. Také můžeme opticky rovnou cestu zvlnit rostlinami, kameny atd.

Zrcadlové dveře zase odráží přivedenou energii zpět. Pokud zavěsíme na dveře věnec nebo vhodnou dekoraci, odvedeme alespoň mírně pozornost od těchto „zrcadel“.

Také je dobré zkontrolovat výhled ze vchodových dveří. Okolní budovy i předměty mohou na váš vchod mířit tzv. „jedové nebo-li otrávené šípy“. Jsou to většinou rohy budov, elektrické stožáry, sloupy veřejného osvětlení atd. Můžete zavěsit na dveře talisman k ochraně domu, ve Feng-šuej se používá zrcátko Bagua, můžeme také umístit cokoliv, co představuje ochranu. Důležitý je náš záměr.

Ve Feng-šuej je také důležitá světová strana, na kterou směřuje náš vchod i to, jaký jsme my sami osobní energetický typ. K docílení harmonizace se dále používají tvary, barvy i materiály tak, aby nastala rovnováha mezi energií jin i jang. Jsem přesvědčena, že výše uvedenými základními doporučeními můžeme kvalitu proudění energie do našich domovů výrazně zlepšit.