Přeskočit na obsah
zmena-je-mozna

Potřebujete změnu nebo jste dokonce vyčerpaní ze stávající situace? Dochází vám síly? Změnu přirozeně ve svém životě chceme právě v té oblasti svého života, kde nejsme spokojeni. Nejčastěji to bývají vztahy, kariéra, nedostatek financí anebo zdraví.

V první řadě musíme rozhodně CHTÍT A ROZHODNOUT SE pro změnu! Je bezpodmínečně nutné se rozhodnout pro „chtít“ a uložit si tento cíl do své hlavy, protože pokud budeme opravdově chtít, uděláme automaticky vše pro to, aby se náš cíl stal skutečností a změna v našem životě zaručeně proběhne. Nestačí chtít jen trochu. Rozhodnutí je pouze na nás samotných, nikdo jiný za nás chtít nemůže. Ani nás nemůže donutit. Protože pak by chtít nebylo naše, vycházející zevnitř, ze srdce a pokus cokoli v našem životě změnit by zcela jistě nebyl úspěšný.

Vzorec chování

Díky vzorci chování máme každý své hodnoty, hranice, způsoby, myšlenky, emoce i pocity. Víme, kým jsme a čeho bychom chtěli dosáhnout, známe své silné a slabé stránky a známe své možnosti, takže víme, jak se v určité situaci zachováme. Vzorec chování je tedy uložená informace v podvědomí o tom, jak se máme chovat. Jistě, každý máme v sobě uloženy i informace o svých pravdách a přesvědčeních, naše osobnost se také utváří kombinací genetiky a výchovy, prostředím, ve kterém žijeme a zkušenostmi, kterými jsme si prošli. Chci říci, že to, čemu věříme, ovlivňuje náš život od základů, naše vnímání sebe i vnímání ostatních. Ne nadarmo se říká: Řekni mi, jak myslíš a já ti řeknu, jaký jsi.

Každý máme tedy svoje vzorce chování, každý jsme naprostý originál a nikde na světě nenajdeme dvě naprosto stejně smýšlející osoby. Dokonce ani u jednovaječných dvojčat. Mohou se velice podobat, ale jejich vnímání sebe i světa je odlišné. Každý z nás je jedinečný a to i se svými chybami. A to je v pořádku. Dělat chyby je naprosto v pořádku, protože bez chyb bychom se nikdy nepoučili a opakovali stále stejné dokola, tím pádem bychom zůstali stát na místě a nikam bychom se v životě neposunuli.

Jak tedy tyto vzorce chování získáváme?

Vzorce chování získáváme v průběhu života, dle jednoho z předních českých psychologů Pavla Říčana však velkou většinu těchto vzorců získáváme již od raného dětství. Nejhlubší vzorce hluboko zakořeněné bývají ty, které „dědíme“ po svých předcích. V literatuře vývojové psychologie se píše, že v době mezi 15. a 20. rokem života si každý dotváříme svou identitu (= vzorec chování) a tento věk je jakýmsi vrcholem utváření identity. V této době máme tyto možnosti:

· Můžeme převzít vzorec chování od rodičů, vzdálenější rodiny, přátel nebo někoho blízkého, koho obdivujeme.

· Druhou možností je jít svou vlastní cestou, která je mnohem těžší a logicky plná překážek.

· Zvláštním typem převzetí identity je tzv. antiidentifikace, kdy člověk dělá přesný opak toho, kým být nechce. V podstatě jde opět o převzetí něčí identity, komu jakoby vyjadřujeme svůj nesouhlas.

Velká většina z nás si vybere první možnost – převzít vzorec chování, aniž bychom nad tím nějak přemýšleli či si tuto skutečnost nějak uvědomovali. Podvědomě tedy přebíráme chování někoho jiného. Je to pro nás totiž nejsnažší cesta. O člověku se říká, že je tvor líný.

A právě tyto vzorce nás nesmírně ovlivňují. Nejlepší způsob, jak docílit vytoužené změny je tedy CHTÍT, ROZHODNOUT SE A ZMĚNIT SVOJE MYŠLENÍ!
Proto hledejte svoje vzorce chování! Najděte ty, které vám brání v dosažení úspěchu. Prozkoumejte svoje chování a myšlení! Zpochybněte alespoň na chvíli své hluboké pravdy a přesvědčení. Zpochybněte přesně to, o čem jste přesvědčeni, že to tak 100% je. A co když ne? Co když je to opravdu jinak? Co když ta vaše pravda má i druhou stranu?

Vězte, že právě zpochybnění našich hlubokých pravd je prvním krůčkem ke změně! Vím, není to vůbec jednoduché. Člověk se najednou ocitne ve stavu, že vlastně neví vůbec nic. Začíná od úplného začátku. I já si čas od času udělám tento „restart“. Je potřeba. Alespoň tedy pro mě. A funguje mi k tomu, abych se ve svém životě posunula přesně tam, kde chci být.

Jestliže vás zajímá můj názor na váš příběh, napište mi na veronika@veronikakirchova.cz nebo na Messenger, co ve svém životě řešíte, co vás trápí nejvíc a jak tuto situaci řešíte. Dostanete můj vhled na vaši situaci. Není zpoplatněn.

Tak ať se změnám ve vašich životech daří, ať jste úspěšní přesně tam, kde ze srdce chcete a potřebujete.